Ayahuasca-Plant
Ayahuasca

Ayahuasca języku Quechua „liana duszy” lub „pnącze dusz” jest to napój od tysięcy lat używany przez południowoamerykańskich indian w celach leczniczych. Według dostępnych powszechnie informacji Ayahuaska składa się z dwóch substancji: DMT zawartego w roślinach z gatunków (Psychotria viridis,Diplopterys cabrerana, Acacia sp.,lub Mimosa sp.) oraz inhibitora (MAO, MAOi), czyli harmaliny zawartej w nasionach Banisteriopsis caapi lub ruty stepowej (Peganum harmala).

Działanie wywaru utrzymuje się w zależności od podanej ilości i masy ciała w przedziale do 8 godzin. Ayahuasca zmienia stan świadomości i pozwala nawiązać kontakt z najgłębszymi zakamarkami podświadomości. Jak wskazują badania jest bezpieczna, nie powoduje uzależnień a wręcz sprzyja ich leczeniu. Substancja DMT jest naturalnie wydzielana przez szyszynkę w mózgu w fazie głębokiego snu REM i naturalnie rozkłada się nie pozostawiając w organizmie żadnych śladów. Na podstawie wieloletnich badań laboratoryjnych nad Ayahuaską i Ibogainą przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych opublikowanych w czerwcu 2013 przez „Current Drug Abuse Reviews” stwierdzono wysoką skuteczność w walce z nałogami i uzależnieniem od narkotyków. Wstępne, aktualne badania prowadzone w wielu ośrodkach, sugerują, że picie Ayahuaski, może pomóc zmniejszyć zużycie substancji toksycznych wspierając jednocześnie osobisty rozwój jednostki na wielu polach.

W Ameryce Południowej możemy odnaleźć kilka kościołów, w których przyjmowanie jej jest traktowane jako sakrament. Jak wynika z badań prowadzonych na ich wieloletnich uczestnikach, wywar nie tylko nie powoduje skutków ubocznych, ale również zaobserwowano wiele pozytywnych efektów, od poprawy zdrowia fizycznego, poprzez lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie i podniesiony poziom zadowolenia z życia.

Uczestnicy zbierają się w kręgu. Podczas ceremonii ayahuaskę piją zarówno uczestnicy, jak i szaman oraz osoby wspierające. Wszyscy znajdują się w bezpiecznym i komfortowym miejscu. Ceremonii może towarzyszyć odpowiednia muzyka, świece kadzidła i inne etniczne elementy. Chętnym podawane jest również rapee lub inna medycyna wspierającą ceremonie w razie potrzeby i chęci. Ceremonia kończy się wraz z ostatnim uczestnikiem, który zakończy swój wewnętrzny proces.

Przygotowanie do ceremonii

W ceremonii absolutnie nie mogą brać udziału osoby o poważnych schorzeniach psychicznych jak schizofrenia, psychoza, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Przeciwwskazaniem jest również przyjmowanie jakichkolwiek leków psychotropowych, niektórych leków na nadciśnienie, choroby układu krwionośnego, bulimię, nadwagę, ADHD – najlepiej przed rytuałem odstawić po konsultacji z lekarzem jakiekolwiek leki na minimum dwa tygodnie, o ile to możliwe. W razie wątpliwości prosimy kontakt.

Kolejną sprawą wielkiej wagi w przypadku jest przestrzeganie ścisłej diety. Pozwala to ograniczyć dyskomfort związany z fizycznymi właściwościami oczyszczającymi Ceremonii i skoncentrować się na oczyszczaniu psyche. Polecamy więc przez minimum tydzień przed rytuałem lekką, bezmięsną dietę, opierającą się przede wszystkim na owocach i warzywach. Celowość tej diety docenisz w trakcie i po rytuale, a parę dni bez mięsa na pewno każdemu zrobi dobrze. Na 24 godzin przed przyjazdem na rytuał należy ABSOLUTNIE unikać mięsa, leków, substancji psychoaktywnych oraz alkoholu. Zalecamy również całkowitą wstrzemięźliwość seksualną. Najlepiej w dniu wyjazdu pić jedynie wodę. Ponadto nie polecane produkty to:

 • wszystkie rodzaje starych i długo dojrzewających żółtych serów;
 • mięso;
 • alkohol;
 • wszystkie produkty fermentowane;
 • biały, rafinowany cukier;
 • czekolada i kakao;
 • napoje gazowane;
 • jogurty, maślanki, kefiry;
 • kofeina;
 • drożdże;
 • tabletki przeciwbólowe;
 • tabletki i syropy na kaszel;
 • leki nasenne;
 • leki przeciwalergiczne.

W praktyce przynajmniej trzy dni przed Ceremonią polecamy ograniczenie menu do lekkich, bezmięsnych potraw opartych głównie na warzywach i owocach. Produkty z listy powyżej należy wyłączyć z jadłospisu przynajmniej 48 godzin przed ceremonia.

 

Na miejscu dbamy o odpowiednią dietę uczestników, zaś w dniu ceremonii stosujemy głodówkę min. 8 godzin przed ceremonią.

Dni przed ceremonią warto również poświęcić na wyciszenie i kontemplacje. Nie ważne czy będzie to modlitwa, medytacja czy codzienne spacery po lesie. Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz by choć wstępnie nastawić się na głęboki wewnętrzny proces.

Aktualne wydarzenia znajdziesz na https://www.facebook.com/YourKatharsis/posts/