Psychodeliki (z grupy tryptamin), które przejawiają potencjał do pracy nad umysłem przy ich wykorzystaniu* to obecnie psylocyna (i psylocybina, która się do niej redukuje) występująca w „świętych grzybach” oraz jej legalny w Polsce analog (substancja bardzo zbliżona strukturą i działaniem)  miprocyna.

*substancje cechują się wywoływaniem głębokich doświadczeń psychodelicznych, których potencjał można wykorzystać w leczeniu lub rozwoju, dawka aktywna jest daleka od dawki, która klasyfikowana jest jako toksyczna, mają znikomy wpływ na fizjologię, nie mają tendencji do uzależnień.
psylocyna i miprocyna

Wzór strukturalny: Po lewej – Psylocyna 4-HO-DMT, oraz po prawej – Miprocyna 4-HO-MiPT

Święte grzyby zawierające psylocybinę. W żołądku pod wpływem kwasów żołądkowych redukuje się oma do psylocyny, która powoduje doświadczenia psychodeliczne. W Polsce karane jest jej posiadanie (praca z nią możliwa na własną odpowiedzialność na teranie krajów, gdzie jej posiadanie nie jest karane).

Miprocyna została po raz pierwszy zsyntetyzowana i opisana przez A. Shulgina i działa prawie identycznie do psylocyny powodując silne doświadczenie psychodeliczne. W polsce substancja jest nieklasyfikowana prawnie, przestrzega się jednak przed kontaktem z nieklasyfikowanymi prawnie i medycznie środkami.

Najczęściej stosowanymi drogami przyjęcia obu substancji jest ich spożycie (choć można podać również w inny sposób, przykładowo przez błonę śluzową nosa).

 

czas działania tryptamin

Czas działania tryptamin takich jak psylocybina (święte grzyby) i jej analogi jak miprocyna – wykres poglądowy, źródło erowid.org

Pierwsze efekty pojawiają się po około 15 do 40 minut od momentu przyjęcia substancji. Peak trwa około 1,5-2,5h (najsilniejsza z faz działania), a następnie łagodnie opada. Całość utrzymują się odczuwalnie od 4 do 6 godzin. Nie ma żadnego nieprzyjemnego uczucia po ustaniu działania substancji, a nawet przez kilka dni odczuwany jest efekt antydepresyjny.

 

Do niektórych efektów pożądanych przez użytkowników możemy zaliczyć:

 • poprawa nastroju, euforia
 • zmiana w postrzeganiu kolorów
 • wzmocnienie kreatywnego myślenia
 • wzmocniony odbiór muzyki
 • ciekawe zniekształcenie i wyostrzenie obrazu
 • zwiększenie empatii

Do neutralnych efektów zalicza się:

 • zmiany w  świadomości
 • symetryczne wzory przy zamkniętych i otwartych oczach (zależy od dawki)
 • zmiany w poczuciu czasu
 • niewielki wzrost akcji serca i ciśnienia krwi

Negatywne efekty jakie mogą wystąpić to (szczególnie przy dużych dawkach):

 • niepokój
 • szczękościski
 • chaos w głowie
 • nudności
 • światłowstręt
 • pocenie, drżenia ciała itp.
 • atak paniki

Substancje nie uzależniają fizycznie. Nie mają potencjału uzależnienia psychicznego, a wręcz pomagają w leczeniu nałogów (udokumentowane badaniami w przypadku psylocybiny, brak badań pod tym kontem miprocyny).

 

Podobną tryptaminą (patrząc na jej potencjał jako narzędzia do pracy wewnętrznej) jest DPT – Dipropylotryptamina. Jest strukturalnie bardzo zbliżona do DMT (dimetylotryptamina zawarta przykładowo w Ayahuasce) lecz w działaniu bardziej przypomina tryptaminy. Sam S. Groff korzystał z niej przy psychoterapii psychodelicznej gdy zdelegalizowano LSD, widząc między nimi duże podobieństwo i również duży potencjał.

W doświadczeniu jest ona bardzo klarowna i krótsza nawet od psylocybiny (2-4h). Przyjmowana przez śluzówkę nosa (Groff podawał ją w dużych ilościach dożylnie) ponieważ tak jak DMT jest neutralizowana przez enzymy żołądka. DPT jest legalnym sakramentem stosowanym w kościele zwanym Temple of True Inner Light w USA. Zwane jest również „światłem”.

 

Tryptaminy są grupą środków psychodelicznych dość bezpieczną oraz stosunkowo lekką dla organizmu. Ilość substancji, która zaczyna być toksyczna dla organizmu jest wielokrotnie wyższa od stosowanych, nawet wysokich dawek. Nie oznacza to jednak, że można jej nadużywać lub stosować samemu bez gruntownej wiedzy i umiejętności. Pamiętaj, że przyjmowanie środków psychoaktywnych zawsze wiąże się z ryzykiem! Nie są to środki rekreacyjne, a każde medycyna powinna być przyjmowana jedynie do czasu wyleczenia się lub osiągnięcia założonych celów.

Więcej o „świętych grzybach” możesz dowiedzieć się w miejscu, gdzie ich użycie nie jest karane, przykładowo na terenie Czech.

W Polsce możliwa jest merytoryczna dyskusja na temat miprocyny.

Strona dla osób pełnoletnich. Strona ma charakter edukacyjny. Nie handlujemy żadnymi środkami. Prowadzimy spotkania i dyskusje na temat wykorzystania psychodelików tylko dla osób pełnoletnich na ich własną odpowiedzialność.